Upplands Väsby kommun och Väsby Promotions näringslivskonferens på Stora Brännbo Konferens och hotell i Sigtuna samlade ett 60-tal företagare från olika branscher och nyckelpersoner i kommunen för två intensiva dagar av dialog och samverkan. Ett inspirerande och givande dygn som fylldes av värdefulla perspektiv, konstruktiva samtal och många idéer som vi nu tar vidare i vårt fortsatta arbete.
– Vi tar med oss många konkreta inspel från dagarna. Nu går vi vidare med att omsätta idéerna i handling, bland annat genom att stärka företagslotsen, utveckla samverkan kring kompetensförsörjning och fördjupa samarbetet med näringslivet, säger Tereze Säll Patwary, näringslivschef.
Kommunen och näringslivet har ett gemensamt fokus, att stärka och utveckla näringslivet i Väsby.
– Tillsammans vill vi ta nästa steg och omvandla strategins prioriterade områden till konkreta handslag, med tydliga åtaganden mellan kommunen och näringslivet för att stärka och utveckla det lokala företagsklimatet, säger Johannes Crona, verksamhetschef på Väsby Promotion.
Ett särskilt tack till alla deltagare som bidrog med er tid, engagemang och klokskap och till moderator Åsa Kåryd för att ha lett konferensen med tydlighet och energi.
Tillsammans tar vi nästa steg mot ett starkare och mer dynamiskt näringsliv i Väsby!
Näringslivskonferensen 16-17 april arrangerades av Väsby Promotion och Upplands Väsby kommun.
Vill du prata företagande eller näringsliv i Väsby, så hör gärna av dig till Johannes Crona, verksamhetschef, Väsby Promotion johannes.crona@vasbypromotion.se eller näringslivschef Tereze Patwary på tereze.patwary@upplandsvasby.se
Näringslivskonferens
Vart annat år ordnar kommunen tillsammans med Väsby Promotion en näringslivskonferens. Under konferensen möts näringsliv, politiker och ledande tjänstepersoner från kommunen för att samtala om kommunens utveckling, utbyta erfarenheter och skapa kontakter.
Foto: Väsby Promotion